Събиране на метален скрап от апартаменти, къщи и дворове.
Костови.Бг събира и изнася метален скрап направо от дома и администрацията. Събиране на метални радиатори, планки, метални конструкции и всичко от метал. Електро битовите прибори и електроника, като печки, перални, хладилници и акумулатори се отнасят към т.н. проблемни продукти, за утилизация, които могат да причинят вреда на здравето на хората или на околната среда, понеже способстват за замърсяването й. Например, фреона, който се съдържа в хладилниците, може да повлияе за разрушаването на озоновия слои, а при определени обстоятелства теча на фреон е възможно да застраши здравословно хората.
Цени за събиране на стари електроуреди и електроника
В цените са включени изнасяне на електроуреди и всякаква техника направо от дома. Когато имате 6-7 електроуреда предлагаме БЕЗПЛАТНО изнасяне и извозване за София. Събираме електроуреди всеки ден от 9:00 до 21:00 часа. в удобно за Вас време.
Цени за изнасяне на по-малко от 6 електроуреда
– 10 лв. за изнасяне на 5 електроуреда
– 20 лв. за изнасяне на 4 електроуреда
– 30 лв. за изнасяне на 3 електроуреда
– 40 лв. за изнасяне на 2 електроуреда
– 40 лв. за изнасяне на 1 електроуред
Производителите, по закон носят отговорност за събиране и утилизация на проблемните отпадъци. Интереса на производителите би трябвало да ги представлява определена организация, където производителя напълно да делегира право на събиране и утилизация. Но, за жалост в България няма такава организация и отговорността по изхвърлянето на старите уреди си остава на собственика.
Така, че що се касае до извозването на стари електроуреди, печки, перални и хладилници за собствениците им има два варианта за избавяне от старите и непригодни прибори.
– Да се справят сами;
– Да ползват услугите на хамалска фирма.
По принцип предприемачите, които търгуват с електро битови прибори и електроника, да длъжни по закон да приемат старите прибори по правило 1:1, тоест купувате си 1 нов хладилник и имате право да занесете в магазина 1 стар такъв. Но, у нас такива опции има само в големите хипермаркети и то не за всеки битов уред. Така собствениците могат да способстват за опазване на околната среда и последващата преработка на проблемните отпадъци?
Не е желателно да изхвърляте старата техника или електроника, в контейнерите за битови отпадъци или на места, които не са предназначени за това. Тогава при проблем с намиране на подобно място и транспорт – по-добре да се обърнете към фирма за хамалски услуги. Това, което трябва да направите е само да им позвъните. Те ще дойдат на посочен от вас адрес, ще опаковат, разглобят, изнесат, натоварят, превозят и разтоварят проблемните отпадъци в пункта за прием за утилизация в окомплектован вид, понеже демонтирането на някои компоненти може да създаде риск от замърсяване на околната среда (например, с отстраняване на тръбите от хладилника, във въздуха се отделя част фреон, в акумулаторите се съдържа опасно олово и киселина). При събирането и транспортирането се избягва разрушаването и смесване на частите от приборите. Добре е битовите прибори да се транспортират в целия си вид, защото след това по-лесно се преработват, а процента на материалите за вторично използване ще бъде повече (например, пералнята се състои от 53% стомана и на 36% пластмаса, като в нея има съдържание на 4% мед и 3% алуминий – материали, които след преработка могат да се използват повторно). Като се използват материалите повторно, ние опазваме природните ресурси.